Zmienne w Python

Ostatnio zaktualizowane 2023/02/27 przez admin

Jak w Python korzystać ze zmiennych?

Zmienne w Pythonie są bardzo ważnym elementem programowania. Służą one do przechowywania danych, które mogą być używane w programie. Zmienne są używane do przechowywania wartości, takich jak liczby, tekst, obiekty i inne dane.

Aby użyć zmiennej w Python, nie trzeba jej zadeklarować, a jedynie przypisać. Nie jest więc konieczne określanie typu danych, tak jak to jest w innych językach programowania.

liczba = 21340

Po przypisaniu zmiennej możesz ją użyć w programie. Na przykład, jeśli chcesz dodać liczbę do zmiennej, możesz użyć następującej składni:

liczba = 19
liczba = liczba + 5
print(liczba)
Zmienne w Python – jak używać?

Możesz również użyć zmiennej do przechowywania tekstu. Na przykład, jeśli chcesz przechowywać ciąg znaków, możesz zadeklarować zmienną o nazwie „tekst” i typie „str”. Składnia wygląda następująco:

tekst = "dowolny tekst"
print(tekst)

Po zadeklarowaniu zmiennej możesz ją użyć w programie. Na przykład, jeśli chcesz dodać tekst do zmiennej, możesz użyć następującej składni:

tekst = "dowolny tekst"
tekst = tekst + "Hello World!"
print(tekst)
Python zmienne

Python umożliwia również przechowywanie obiektów w zmiennych. Obiekty są to złożone struktury danych, które mogą zawierać inne obiekty, funkcje i dane. Aby przechowywać obiekt w zmiennej, należy najpierw zadeklarować zmienną o nazwie „obiekt” i typie „object”. Składnia wygląda następująco:

obiekt = object()
print(obiekt)

Po zadeklarowaniu zmiennej możesz ją użyć w programie. Na przykład, jeśli chcesz dodać obiekt do zmiennej, możesz użyć następującej składni:

obiekt = obiekt + {'klucz': 'wartość'}
print(obiekt)

Gotowe:)

Deklaracja zmiennych w Python

Co jednak, gdy chcemy zadeklarować zmienne? Oczywiście możemy to zrobić trochę na około. Poniżej przykłady

liczba = int(19)
liczba = liczba + 5
print(liczba)

tekst = str("dowolny tekst")
tekst = tekst + "Hello World!"
print(tekst)
Deklaracja zmiennych w Python

Gotowe:)

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: