Jak korzystać z funkcji JEŻELI w Excel

Ostatnio zaktualizowane 2023/02/27 przez admin

Funkcja JEŻELI w Excel – jak jej użyć?

Z formuły Excel JEŻELI najłatwiej skorzystać wywołując ją z paska funkcji Excel. Jest to funkcja warunkowa. Co to dla nas oznacza? Zwraca inny wynik, gdy warunek jest spełniony oraz inny wynik, gdy warunek nie jest spełniony. Jedyne, co musimy wpisać to:

=JEŻELI(warunek; wynik_gdy_warunek_spełniony; wynik_gdy_warunek_nie_spełniony)

Załóżmy, że chcemy sprawdzić za pomocą funkcji JEŻELI(), czy osoba jest pełnoletnia. Wartości wieku wpisujemy w kolumnie A. Sam wynik w kolumnie B:

=JEŻELI(A1 <= 18;"Niepełnoletni";"Pełnoletni")
Excel - Funkcja JEŻELI
Excel – Funkcja JEŻELI

Możemy też skorzystać z dwóch funkcji Excel JEŻELI jednocześnie zapisując jedną w drugiej. Jest to tzw. funkcja zagnieżdżona. Formułę zagnieżdżoną JEŻELI, a więc jedną w drugiej zapisujemy w następujący sposób:

=JEŻELI(warunek; wynik_gdy_warunek_spełniony; JEŻELI(warunek; wynik_gdy_warunek_spełniony; wynik_gdy_warunek_nie_spełniony))

Przy zapisie formuły zagnieżdżonej pamiętajmy, by zamknąć oba nawiasy funkcji. Podobnie możemy postąpić z trzema funkcjami JEŻELI jednocześnie. Poniżej link do pliku z przykładem. Więcej informacji na temat tej funkcji w Excel znajdziemy na stronie Microsoft. Tą i podobne funkcje zamieszczam w dziale z przykładami użycia Excel. Plik z przykładem zamieszczam pod tym linkiem:

funkcja_jezeli_Excel.xlsx

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: