Jak zapisać plik makrem Excel przez VBA

Ostatnio zaktualizowane 2023/01/24 przez admin

Makro zapisujące plik Excela – Jak je napisać?

Szukasz kodu makra VBA zapisującego Twój plik Excel? Poniżej krótkie przykłady kodów zapisujących pliki Excel z użyciem VBA. W każdym z przykładów jest użyty fragment kodu, wstawiony by program Excel nie pytał nas za każdym razem, czy na pewno chcemy nadpisać plik:

Application.DisplayAlerts = False

W pierwszej kolejności możemy zapisać plik, w którym jest kod źródłowy makra Excel. By to zrobić korzystamy z tego kodu:

Sub ZapisywaniePlikuMakrem1()
Application.DisplayAlerts = False
ThisWorkbook.Save
End Sub

Jeśli chcemy, by plik został zapisany w formacie xlsm, a więc Skoroszyt programu Excel z Obsługą makr, powinniśmy skorzystać z następującego kodu:

Sub ZapisywaniePlikuMakrem2()
Application.DisplayAlerts = False
ActiveWorkbook.SaveAs Filename:="c:\katalog\nazwa_pliku.xlsm", FileFormat:=xlOpenXMLWorkbookMacroEnabled, CreateBackup:=False
End Sub
Zapisywanie pliku makrem w VBA Excel
Zapisywanie pliku makrem w VBA Excel

Jeśli chcemy, by plik Excela zapisał się w formacie xlsx, bo np nie chcemy, by ktoś zobaczył źródło naszych programów, korzystamy z kodu zapisu bez obsługi makr, a więc:

Sub ZapisywaniePlikuMakrem3()
Application.DisplayAlerts = False
ActiveWorkbook.SaveAs Filename:="c:\katalog\nazwa_pliku.xlsx", FileFormat:=xlOpenXMLWorkbook, CreateBackup:=False
End Sub

Więcej informacji o zapisywaniu plików Excela Makrem znajdziesz na tym blogu. Jeśli chcesz zapisać plik Excela makrem z datą w nazwie pliku, opis makra znajdziesz tutaj. Jeśli makro zapisujące plik ma go zapisywać w formatach xlsb, html itp, najprostszą metodą będzie tutaj nagranie makr zapisujących. Plik z przykładem zapisywania makrem zamieszczam poniżej:

zapisywanie_pliku_excel_makrem_vba.xlsm

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: